Blog

#

Co to jest botoks?

 • 20 kwietnia 2021

Botox to produkt medyczny zawierający naturalną neurotoksynę botulinową toksynę A. Substancja ta paraliżuje mięśnie, blokując w ten sposób przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co powoduje wygładzenie skóry twarzy.

Zastosowanie

Botox jest aktywnie wykorzystywany w kosmetologii estetycznej, pozwalając skutecznie rozwiązywać związane z wiekiem problemy skórne. Pierwsze zauważalne efekty zmian skórnych można zauważyć już po 3-4 dniach od zabiegu. Maksymalny efekt będzie widoczny po 2 tygodniach (czasami 3-4 tygodniach). Zastrzyki z botoksu to chyba najpopularniejszy zabieg kosmetyczny na świecie. W kosmetologii medycznej zaleca się stosowanie zastrzyków z botoksu przy następujących problemach:

 • nadpobudliwość mięśni twarzy, powodująca przedwczesne zmarszczki;
 • tiki nerwowe;
 • asymetria twarzy;
 • nadmierna potliwość (nadmierne pocenie się pod pachami, dłońmi, stopami);
 • wszelkie zaburzenia ruchowe po udarze, urazowe uszkodzenie mózgu.

Zalecenia po zabiegu

Aby zabieg kosmetyczny przyniósł oczekiwany efekt, bardzo ważne jest, aby lek był odpowiednio rozprowadzony w tkankach. Dlatego po zabiegu niewskazane są:

 • Aktywności sportowe;
 • Spożycie alkoholu;
 • Odwiedzanie saun lub łaźni;
 • Zabiegi kosmetyczne i masaż twarzy;
 • Przyjmowanie szeregu leków (aspiryna, tabletki nasenne, antybiotyki).

Ignorowanie tych zaleceń może znacznie osłabić działanie leku, a wynik zabiegu może być niezadowalający.

zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu

Specyfika zabiegu

Botox można uznać za panaceum na zmarszczki mimiczne, ale oprócz kosmetyku stosuje się go również w celach terapeutycznych. Na przykład w medycynie lek ten jest stosowany w leczeniu chorób związanych ze zwiększoną aktywnością mięśni: kurczu powiek, spastycznego kręczu szyi i niektórych rodzajów bólów głowy. Zastrzyki stosuje się również przy porażeniu mózgowym, udarze, urazach mózgu i rdzenia kręgowego, korekcji asymetrii twarzy. W kosmetologii szeroko rozpowszechnionym obszarem zastosowania Botoxu stało się leczenie nadpotliwości. Wszystkie uprzedzenia dotyczące niebezpieczeństw związanych z botoksem opierają się na skutkach ubocznych leku. Jednak są one możliwe z każdym mniej lub bardziej skutecznym lekiem. Botoks jest de facto słabym roztworem toksyny botulinowej. Zastrzyki z botoksu zawierają kroplę toksyny i wpływają na ściśle określone obszary mięśnia w miejscu wstrzyknięcia, uzyskując w ten sposób długotrwały efekt kosmetyczny. Rzeczywiste ryzyko związane ze stosowaniem leku jest znikome w porównaniu z pozytywnym wpływem w walce ze starzeniem się i wieloma chorobami. Niepożądane efekty mogą wystąpić tylko w przypadku niepiśmiennego doboru dawki leku lub miejsca wstrzyknięcia.

Korzyści z botoksu

Jak powiedzieliśmy powyżej, Botox dzięki swojej zdolności rozluźniania mięśni całkowicie wygładza drobne, dynamiczne zmarszczki i sprawia, że te głębokie są mniej widoczne. W takim przypadku efekt pojawia się już następnego dnia po zabiegu, a efektu końcowego można się spodziewać już po dwóch tygodniach. Dzięki Botoxowi znika nawyk marszczenia twarzy. Dlatego, nawet gdy lek zostanie całkowicie wchłonięty, zmarszczki nie pojawią się dłużej. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej zastrzyki z botoksu nie zostawiają śladów na ciele. Zabieg wykonywany jest za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą, którą wprowadza się pod skórę ściśle na określoną głębokość.