Zabiegi

#

Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

  • 14 kwietnia 2021

Nie każda kobieta zna różnicę między epilacją a depilacją?

Depilacja i depilacja - różnice

Nie każdy rozumie jak wyraźne są różnice między epilacją a depilacją, dlatego często używa się tych terminów jako synonimów „usuwania owłosienia”. W dużym skrócie depilacja to mechaniczne usunięcie widocznej części włosa, podczas gdy epilacja to zniszczenie mieszków włosowych. Wszystkie metody usuwania włosów dzieli się na kilka grup.

Golenie

Najprostszą i najbardziej znaną metodą usuwania włosów jest golenie. Ten rodzaj depilacji ma już kilka tysięcy lat. Główną wadą tego typu depilacji jest jej krótkotrwały efekt. W zależności od indywidualnych cech ciała, skóra pozostaje gładka średnio przez 1-2 dni, potem znowu widoczne stają się włosy i zabieg należy powtórzyć. Osoby o wrażliwej skórze często doświadczają podrażnień i wrastających włosków, które często są bardzo bolesne do usunięcia i nie zawsze możliwe w domu. Warto też pamiętać, że golenie pobudza włosy do szybszego wzrostu, stają się twardsze i ciemniejsze, przez co ta metoda nie nadaje się do usuwania owłosienia np. z twarzy kobiet.

Depilacja woskiem i pastą cukrową

Przy regularnym stosowaniu mieszki włosowe słabną, włosy stają się bardziej miękkie i cieńsze. Jednak te zabiegi są bardzo bolesne i zapewniają gładkość tylko przez 2-4 tygodnie. Ponadto pod skórą, która stwardniała od ciągłych urazów, często wyrastają nowe włoski.

Sprzętowe metody usuwania włosów

Należą do nich

  • Elektroliza;
  • Fotoepilacja;
  • Laserowe usuwanie włosów.

Laserowe usuwanie włosów zapewnia trwałe usuwanie owłosienia poprzez zniszczenie mieszków włosowych. Ponadto nowoczesna kosmetologia uznaje laser za najlepsze urządzenie w tym zakresie. W przeciwieństwie do innych urządzeń depilacja laserowa jest najwygodniejsza i najskuteczniejsza.

kobieta goląca swoja twarzy

Depilacja laserowa - na zawsze bez zbędnego owłosienia

Istnieje kilka rodzajów systemów laserowych. Te pierwsze pojawiły się w ubiegłym wieku i miały szereg wad, np. wysokie ryzyko poparzeń, niską skuteczność na jasnych włosach i ciemnej skórze czy nadmierną bolesność zabiegu. Urządzenia kolejnych generacji osiągały wysoką wydajność, ale też powodowały ból. Pojawienie się lasera diodowego rozwiązało wszystkie te problemy. Podczas jego tworzenia wzięto pod uwagę wszystkie zalety i wady poprzednich rozwiązań. Dziś urządzenie to zajmuje pierwsze miejsce pod względem „wydajności + bezbolesności” i trwale usuwa włosy o dowolnym kolorze ze skóry o dowolnym fototypie.

  • Najbardziej efektywny wpływ na mieszki włosowe.
  • Laser nie uszkadza skóry, a technologia wzmacniania próżni sprawia, że zabieg jest bezbolesny.
  • W jednym błysku usuwa więcej mieszków włosowych, nawet w trudno dostępnych miejscach dla innych urządzeń.

Pomimo skuteczności depilacji laserem diodowym nie jest w stanie trwale usunąć wszystkich zbędnych włosów podczas jednego zabiegu. Podczas sesji wpływa tylko na włosy w fazie aktywnego wzrostu. Aby osiągnąć ostateczny wynik, będziesz potrzebować 4-6 wizyt.

Inne metody

Istnieją trzy metody elektrolizy usuwania owłosienia: galwaniczna, termoliza oraz ich kombinacja. Wszystkie trzy dają ten sam wynik i są przeprowadzane za pomocą długiej igły wprowadzonej do pęcherzyka pod skórą. Powodzenie zabiegu zależy bardziej od umiejętności specjalisty niż od zastosowanego sprzętu. Inne czynniki wpływające na przebieg depilacji to rodzaj włosów i próg bólu. Nowoczesne technologie sprawiły, że elektroliza jest mniej bolesna, jednak procedura pozostaje wyjątkowo nieprzyjemna.

Fotoepilacja

Istota tej metody polega na działaniu fotopulsów, bezpośrednich strumieni światła. Zabieg przeprowadza się za pomocą fotoepilatora - specjalnego sprzętu, którego zasada działania opiera się na selektywnej fototermolizie. Pigment melanina odpowiada za kolor i pochłanianie energii w postaci promieniowania świetlnego w organizmie. Lampa, która znajduje się wewnątrz fotoepilatora, jest w stanie określić długość i moc takiego promieniowania. Wiązka światła przenika do mieszka włosowego i ogrzewa cały trzon włosa. Krew, która wcześniej wypływała z naczyń włosowatych i odżywiała mieszki włosowe użytecznymi substancjami, zostaje ograniczona. W rezultacie mieszek włosowy ulega całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu.

Więcej informacji na stronie: klinikamurano.com