Zabiegi

#

Co warto wiedzieć o usuwaniu tatuażu?

 • 8 kwietnia 2021

Do usuwania tatuaży stosuje się różne metody - chemiczne, mechaniczne, termiczne i laserowe. Głównym problemem związanym ze wszystkimi metodami nielaserowymi jest powstanie blizny. Zastosowanie metod laserowych poczyniło znaczący postęp w rozwiązywaniu problemu usuwania tatuaży.

Laserowe usuwanie

Jest wiele laserów i wszystkie w taki czy inny sposób wpływają na tkanki biologiczne. Tak więc przy stosowaniu laserów na dwutlenku węgla lub erbu (metody nieselektywne) pigment tatuażu jest usuwany wraz ze skórą, co niweczy wszystkie zalety lasera. Rezultat takiego usunięcia również jest bardzo daleki od ideału - w miejscu tatuażu tworzy się blizna. Selektywne metody usuwania tatuaży za pomocą laserów o długich impulsach, niezależnie od zastosowanej długości fali promieniowania (neodym, aleksandryt, dioda, rubin, opary metalu, argon itp.) również prowadzą w większości przypadków do powstawania blizn. Powodem tego jest to, że czas relaksacji termicznej cząstek barwnika jest znacznie krótszy niż czas trwania impulsów laserowych stosowanych w tych urządzeniach. W związku z tym nieunikniony jest silny odpływ ciepła z obszarów zabarwionych do otaczających tkanek, powodujący ich przegrzanie do koagulacji, a w konsekwencji powstawanie blizn.

Laser Q-switch

Jedyną metodą, która pozwala na zniszczenie barwnika tatuażu bez uszkadzania okolicznych tkanek jest metoda selektywnej fotodestrukcji barwnika tatuażu za pomocą impulsów Q-Sw. W tym przypadku proces nie jest termiczny, a zniszczenie cząstek barwnika następuje w wyniku powstania silnej fali akustycznej wewnątrz pigmentu, która mechanicznie niszczy barwnik. Zastosowanie klasycznych impulsów Q-sw pozwala uzyskać najlepszy efekt estetyczny w przypadku tatuaży powierzchownych. Wraz ze wzrostem głębokości farby do tatuażu wzrasta również ryzyko powstawania blizn na skórze po zabiegu. Wynika to z faktu, że gdy impulsy Q-Sw są absorbowane, współczynnik absorpcji napromieniowanej substancji wzrasta do 100%. W rezultacie cała energia impulsu laserowego jest pochłaniana w najwyższej warstwie tatuażu. Oznacza to, że promieniowanie nie jest w stanie wniknąć głęboko w skórę, aby zniszczyć barwnik znajdujący się na dużej głębokości. Aby go zniszczyć, konieczne jest zwiększenie energii impulsów laserowych, co prowadzi do wzrostu mocy fal akustycznych, a tym samym głębokości ich penetracji. Dokładnie te, fale generowane na powierzchni skóry niszczą głęboko osadzony pigment. \Opracowana przez LINLINE-MS nowa, autorska metoda selektywnej fotodegradacji barwników do tatuażu uwzględnia mechanizmy selektywności optycznej, termicznej i nieliniowej. Istotą tej metody jest podział impulsu Q-Sw na pakiety-ciągi impulsów Q-Sw o niższej energii.

mężczyzna z tatuażem na ramieniu

Korzyści

To doskonały wynik zabiegów na tatuaże dowolnego koloru. Nie ma ryzyka powstania blizn. Zabieg nie powoduje zmian pigmentacyjnych w skórze. Wskazania:

 • Makijaż permanentny brwi i ust.
 • Profesjonalne tatuaże monochromatyczne i kolorowe.
 • Nieprofesjonalne (amatorskie) tatuaże monochromatyczne i kolorowe.

Przeciwwskazania

 • Ruchoma część powiek.
 • Nakładanie kosmetyku na obszar zabiegowy w dniu zabiegu.
 • Ciąża. Laktacja.
 • Ostre choroby zakaźne.
 • Cukrzyca (poziom cukru we krwi przekracza 10 mmol / l).
 • Przewlekłe choroby skóry w ostrym stadium, łuszczyca (stadium postępujące).
 • Patologia onkologiczna.
 • Immunosupresja (HIV, przyjmowanie leków o działaniu immunosupresyjnym).
 • Zapalenie w okolicy zabiegowej.