Zabiegi

#

Depilacja laserowa - najlepszy sposób na niechciane owłosienie

  • 16 kwietnia 2021

Depilacja cukrem lub woskiem jest bolesna, a do tego trzeba zbyt często używać maszynki do golenia, a po niej może dojść do podrażnienia lub wrastania włosków. Te problemy są rozwiązywane dzięki nowym technologiom, takim jak depilacja laserowa. Depilacja laserowa uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod usuwania owłosienia.

Depilacja laserowa: co to jest

Jak więc działa depilacja laserowa? Podczas tego zabiegu włosy są usuwane za pomocą skoncentrowanej wiązki promieni świetlnych - lasera. Wypala mieszki włosowe poprzez podgrzanie zawartego w nich pigmentu - melaniny. To właśnie ten pigment odpowiada za kolor włosów i nie tylko. Melanina ma jedną cechę szczególną: może pochłaniać fale świetlne o określonej długości (około 700-1000 nanometrów, a jeden metr zawiera cały miliard nanometrów). Melanina przegrzewa się, a jej podwyższona temperatura jest oczywiście przenoszona do otaczających tkanek - czyli samych włosów, które zawierają melaninę, i oczywiście do mieszka włosowego. Z kolei włosy wraz z mieszkiem włosowym nie są w stanie wytrzymać temperatury i umierają.

Depilacja laserowa ma wiele zalet

Depilację laserową można wykonać na niemal każdej części ciała, nawet pod pachami, nawet na górnej wardze, nawet w okolicach bikini. Jedynym miejscem, w którym nie powinno się używać lasera, są powieki. Laser potrzebuje ułamka sekundy, aby rozgrzać wystarczającą ilość melaniny we włosie. W niektórych przypadkach depilacja laserowa górnej wargi może zająć nawet minutę. Po pierwszym zabiegu specjalista najprawdopodobniej będzie w stanie powiedzieć ci, kiedy ostatecznie pozbędziesz się niechcianych włosów. Istnieją cztery rodzaje laserów, których można używać do usuwania włosów. Te typy różnią się długością fali i poziomem bezpieczeństwa dla skóry. Laser neodymowy jest najpotężniejszym laserem używanym do usuwania włosów. Jego długość fali wynosi 1064 nm.

urządzenie do depilacji laserowej

Depilacja laserowa: skuteczność

Należy pamiętać, że po depilacji laserowej włosy nie znikają od razu, zwykle wymagane jest kilka (od trzech do siedmiu) wizyt u specjalisty. Laser działa tylko na te włosy, które obecnie aktywnie rosną, a są też uśpione mieszki włosowe, te, na których obecnie nie rosną włosy. W związku z tym podczas pierwszego zabiegu następuje wypalenie włosów znajdujących się w „fazie aktywnej”, a następnie stopniowo cała reszta. Średnio okazuje się, że przy pierwszej wizycie w klinice umiera od 15 do 30% mieszków włosowych.

Jak przygotować się do depilacji laserowej

Lekarz najprawdopodobniej zapyta cię o alergie, choroby skóry lub inne schorzenia, które mogą wpływać na intensywność bólu lub samą depilację. Depilacje najlepiej przeprowadzić na około tydzień po zakończeniu miesiączki, wtedy dyskomfort będzie minimalny. Przed depilacją unikaj ekspozycji na słońce i używaj filtrów przeciwsłonecznych. Po opalaniu skóra jest po pierwsze ciemniejsza, po drugie może zachowywać się nieprzewidywanie podczas depilacji. Nie wyrywaj włosów ani nie stosuj innych metod przez co najmniej cztery do sześciu tygodni przed sesją lasera. Dzień lub dwa przed depilacją laserową ogol włosy w miejscu, w którym laser będzie działał. Pomoże to uniknąć uszkodzenia skóry przez spalone włosy, pozostawiając wszystko w skórze, aby laser działał skutecznie.

Co robić po depilacji

Po zabiegu depilacji laserowej miejsce, w którym została wykonana, może nieco spuchnąć i zaczerwienić się, jest to normalne i zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin. Na leczoną część ciała można nałożyć coś zimnego. Wysoka gorączka, ból, oczywiste oparzenia to powód do wizyty u lekarza. Nigdy nie przegrzewaj skóry po depilacji. Zrezygnuj z kąpieli, sauny, nawet gorącej kąpieli. Pozwól swojej skórze odpocząć i ostygnąć.