Zabiegi

#

Karboksyterapia - czy warto? Zalety, przeciwwskazania i skutki uboczne karboksyterapii

 • 22 kwietnia 2021

Karboksyterapia lub zastrzyki gazowe to metoda medyczna wykorzystująca podskórne wstrzyknięcia medycznego dwutlenku węgla CO 2. Zastrzyki z dwutlenku węgla to metoda działająca gojąco i odmładzająco na skórę. Pomaga poprawić krążenie krwi i regenerację tkanek. Procedura jest bezpieczna i nietoksyczna, ponieważ CO 2 jest naturalnie wytwarzany przez komórki jako produkt metaboliczny. Zabiegi te znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w praktyce lekarskiej, fizjoterapii, ale także w kosmetologii.

Jak to działa ?

Za pomocą urządzenia dozowany jest sterylny gaz medyczny CO2. Wstrzyknięcie wykonuje się ultracienką igłą. Zastrzyki z gazem podawane podskórnie pobudzają limfę i krążenie krwi, aktywują procesy metaboliczne. Odpowiedzią organizmu na wstrzyknięty gaz jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzmożony metabolizm, rozpad tłuszczu, tworzenie w skórze substancji biologicznie czynnych i kolagenu, regeneracja, napinanie i odmładzanie skóry. Podczas zabiegu karboksyterapii pacjenci odczuwają lekkie mrowienie, ucisk i pieczenie, które szybko ustępuje. W niektórych przypadkach pacjent odczuwa pulsowanie w miejscu wstrzyknięcia. Czasami w miejscu wstrzyknięcia występuje obrzęk skóry, ale fakt ten nie powinien wywoływać paniki, ponieważ jest to normalne zjawisko. Po pół godziny wstrzyknięty gaz jest usuwany z organizmu, ale w głębi skóry utrzymuje się aktywne działanie dwutlenku węgla na tkanki. W rezultacie komórki są nasycane tlenem, komórki tłuszczowe są rozszczepiane i wydalane, a struktury kolagenu ulegają odnowie. Karboksyterapia jest stosowana, jeśli chodzi o:

 • leczenie cieni pod oczami;
 • modelowanie sylwetki: leczenie miejscowej otyłości i cellulitu;
 • połączenie z zabiegami mezoterapii w celu wielokrotnego zwiększenia skuteczności leków;
 • leczenie rozstępów, blizn, zanikowych blizn.
 • przed i po liposukcji, przeszczepie skóry, chirurgii plastycznej.
 • łuszczyca;
 • wrzody wywołane mikroangiopatiami (żylaki, cukrzyca).

gabinet do zabiegów medycyny estetycznej

Przebieg

Jedna procedura trwa około 15 do 40 minut. W zależności od wskazań przebieg karboksyterapii estetycznej może składać się z 3-6 (korekcja zmarszczek) do 10-12 zabiegów (cellulit, miejscowe odkładanie się tłuszczu), które wykonywane są odpowiednio od 1 raz w miesiącu do 3 razy w tygodniu. Dla każdego konkretnego przypadku istnieją specyficzne cechy wprowadzenia dwutlenku węgla. Pomimo tego, że zastrzyki gazowe są całkowicie bezpieczne i wskazane są dla pacjentów w każdym wieku, przed ich zastosowaniem konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Ponieważ przy przepisywaniu zastrzyków lub stosowaniu maseczek na bazie dwutlenku węgla mogą wystąpić nieprzewidziane indywidualne reakcje, lekarz powinien liczyć się z przeciwwskazaniami do zabiegu i możliwymi negatywnymi skutkami. Ponadto istnieje szereg chorób, w przypadku których zabieg jest przeciwwskazany. Są to:

 • ciąża i laktacja;
 • etapy zaostrzenia chorób przewlekłych i ostrych;
 • nadciśnienie, niedokrwistość;
 • niedawny zawał mięśnia sercowego, chorób układu krążenia, epilepsji;
 • dysfunkcja wątroby, niewydolność nerek.

Możliwe skutki uboczne i powikłania po karboksyterapii

W praktyce medycznej nie odnotowano żadnych poważnych komplikacji związanych ze wstrzyknięciami CO2. Występowanie skutków ubocznych podczas karboksyterapii zależy od indywidualnych cech organizmu. Dwutlenek węgla jest nietoksyczny, jest naturalnie wytwarzany w organizmie i wydalany przez płuca (np. Podczas intensywnej aktywności fizycznej wytwarza się 5-10 razy więcej CO2 niż jest wprowadzane podczas sesji karboksyterapii). Nie ma również reakcji alergicznych. Ryzyko infekcji jest zminimalizowane dzięki zastosowaniu sterylnego gazu i sprzętu.