Zabiegi

#

Leczenie blizn po trądziku

  • 13 kwietnia 2021

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, na którą cierpi około 85% młodych ludzi i 5% dorosłych. Niekiedy po przejściu trądziku, na skórze pozostają nieestetyczne blizny.

Blizny po trądziku

Trądzik może pozostawiać blizny na skórze w wyniku zapalenia skóry. W worku tłuszczowym włosa dochodzi do stanu zapalnego. Organizm reaguje szybszą produkcją białych krwinek i cząsteczek zapalnych. Czasami po wygojeniu się wysypki uszkodzona tkanka nie wraca do swojej pierwotnej pozycji. W zależności od charakteru wysypki i lokalizacji uszkodzonego obszaru powstaje pozapalna pigmentacja, blizny o różnych formach. W bardziej złożonych formach, na większym obszarze zapalenia, infekcja rozprzestrzenia się na głębokie warstwy skóry. Przy indywidualnej tendencji pojawia się brak skóry, powstają wgniecione blizny. Z powodu upośledzonej reakcji organizmu mogą powstawać wypukłe, przerostowe blizny.

Leczenie

Obecnie dermatologia medyczna, estetyczna i laserowa oferuje nowoczesne zabiegi, które pomogą ci pożegnać się z bliznami. Najważniejsze jest zdiagnozowanie, określenie ich wyglądu, rozwoju, czynników towarzyszących i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Konieczne jest zwrócenie uwagi na pielęgnację skóry, podjęcie działań zapobiegających pojawianiu się różnych blizn. W zależności od kształtu blizny stosuje się zabiegi:

  • silne złuszczacze (peelingi) - kwasy;
  • lokalne zabiegi mikrochirurgiczne;
  • zastrzyki stabilizowanych wypełniaczy;
  • laseroterapia

Zastosowanie lasera to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia. Pod wpływem lasera następuje stymulacja syntezy kolagenu w skórze, dzięki czemu powierzchnia blizny zostaje wyrównana. Zabiegi laserowe wykorzystują lasery ablacyjne i nieablacyjne. Lasery ablacyjne - usuwana jest powierzchniowa warstwa skóry. Lasery nieablacyjne - powierzchnia skóry pozostaje, podczas gdy laser działa tylko na głębokie warstwy skóry. Zaletą laserów nieablacyjnych jest leczenie skóry bez strupów. Inną kategorią laserów są lasery frakcyjne. Podczas zabiegu tym laserem wiązka nie działa na całą powierzchnię skóry, a jedynie na mikrofrakcje - padające na skórę prostopadle skupione kolumny światła lasera usuwają stare komórki, pozostawiając wokół zdrowych obszarów skóry. W ten sposób uzyskuje się skuteczne wyniki przy wysokim poziomie bezpieczeństwa typowym dla laserów nieablacyjnych. Metody sprzyjają szybkiej rehabilitacji. Stosowana jest mezoterapia oraz terapia ozonem, która skraca okres regeneracji skóry.

kobieta z bliznami po trądziku na twarzy

Specyfika zabiegu

Zaleca się unikać bezpośredniego światła słonecznego przez co najmniej 3 tygodnie przed i po zabiegu laserowym, postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi pielęgnacji skóry po zabiegach. Po wygładzeniu blizn skóra zostaje odbudowana i taka pozostaje. Następnie należy stosować przepisane przez lekarza produkty do codziennej pielęgnacji skóry. Im wcześniej rozpocznie się zabieg usuwania blizn, tym lepszy efekt.

Blizny, które mają 6 miesięcy, są uważane za nowo powstałe. W tym okresie najlepiej sprawdzają się naturalne środki zaradcze: wstrzykiwanie w skórę i pod skórę substancji biologicznie czynnych, hialuronu i ekstraktów roślinnych, mezoterapia, biorewitalizacja, kombinacja alfa i beta hydroksy, zabiegi peelingów TCA i innych kwasów organicznych, pobudzanie syntezy kolagenu.