Zabiegi

#

Usuwanie przebarwień i rumienia laserem

 • 12 kwietnia 2021

Pojawienie się przebarwień dotyka około 35% kobiet, w wieku powyżej 50 lat. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby ich uniknąć i jak najskuteczniej je leczyć.

Plamy i przebarwienia

Niezadbana skóra z każdym rokiem ciemnieje, dlatego terapię warto rozpocząć jak najwcześniej. Gdy tylko skóra zmieni się pod wpływem słońca, zawsze będzie podatna na zaburzenia pigmentacji. Ze względu na różnorodność problemu różne rodzaje pigmentacji wymagają zastosowania różnych laserów. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń laserowych, które pozwalają dokładnie zdiagnozować problem i monitorować przebieg leczenia.

Jakie są zalety laserowego usuwania przebarwień

Należy mieć na uwadze, że usuwanie laserem to najwygodniejsza metoda leczenia zaburzonej pigmentacji. Z reguły ta procedura nie wymaga przerwy od codziennych czynności. Nie jest obojętne, przy pomocy którego lasera wykonywany jest zabieg. Czasami potrzebne są różne metody laserowe. Obecnie do usuwania przebarwień stosuje się następujące rozwiązania:

 • Laser IPL,
 • Lasery frakcyjne,
 • Sprzęt CO2.

Wskazania do zabiegu

Jeśli chodzi o wskazania do takich zabiegów, mówimy głównie o efektach wizualnych. Plamy na dłoniach i twarzy są mało estetyczne i dobrze widoczne. Jednak dodatkowe wskazania to:

 • inne przebarwienia na ciele i twarzy,
 • świeże blizny
 • rumień,
 • naczyniaki,
 • pieprzyki,
 • piegi,

Dlaczego warto skorzystać z lasera?

Obecnie usuwanie przebarwień laserem jest najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą leczenia medycyny estetycznej. Doświadczeni kosmetolodzy indywidualnie dobierają schemat leczenia sprzętem laserowym. Często sugeruje się terapie skojarzone, które wykorzystują potencjał różnych technologii w celu pozbycia się przebarwień. Terapia jest monitorowana za pomocą komputerowej diagnostyki skóry. Odpowiednia szeroka gama zabiegów laserowych to gwarancja maksymalnej skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie sprawdzić miejsce i specjalistę wykonującego zabieg przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu. W przypadku nieprawidłowego użytkowania lasera mogą wystąpić oparzenia.

kobieta siedząca przy oknie

Jak wygląda laserowe usuwanie przebarwień

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w celu ustalenia planu leczenia. Może on zalecić wykonanie zabiegów wstępnych i uzupełniających m.in. zastosowanie osocza bogatopłytkowego, wypełnienie kwasem hialuronowym, zabiegi rewitalizacyjne i mezoterapię. W zależności od wyników zabieg należy powtórzyć 2-6 razy w odstępach 2-4 tygodni. Pozwoli to uzyskać trwałe i zauważalne efekty utrzymujące się nawet przez kilka lat, szczególnie w połączeniu z innymi zabiegami rewitalizacyjnymi.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego frakcyjnego?

 • na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania substancji fotouczulających (witamina A, ziele dziurawca, nagietek, skrzyp itp.),
 • zabiegi z wykorzystaniem lasera nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także chorych na raka, padaczkę czy cukrzycę.

Po zabiegu

Zabieg nie wymaga znieczulenia. Leczoną skórę neutralizuje się specjalnym żelem znieczulającym. Bezpośrednio po zabiegu leczony obszar jest zaczerwieniony i bardzo ciepły. Może wystąpić obrzęk, wyciek płynu śródmiąższowego, lekkie sączenie krwi. W tym czasie należy zastosować kompresy kojące i uśmierzające ból. Obrzęk i zaczerwienienie mogą utrzymywać się przez kilka dni. Po zniknięciu niebieskiego przebarwienia pojawia się delikatny strup, który ulega stopniowemu złuszczaniu. W tej chwili nie można go zerwać ani w żaden inny sposób usunąć: jest to naturalny etap regeneracji naskórka z zewnątrz. Po kilku tygodniach od zabiegu silnej regeneracji ulega również wnętrze organizmu. Wyniki są widoczne miesiąc później.